• Հայերեն
  • English
  • Français
  • Georgian
  • Русский
  • Español
  • Deutsch
  • فارسی
  • Türkçe

Ստամբուլ ճամփորդության կազմակերպման մասին

ՀՐԱՄԱՆ
04.12.2018թ.

«Երևան-Ստամբուլ» կրթական փոխանակումների ծրագրով թույլատրել կրթահամալիրի Ավագ և Միջին դպրոցների նախագծային խմբերի՝ 6-12-րդ դասարանների սովորողների, ուսուցիչների այցելությունը Թուրքիա՝ Ստամբուլ (Ստամբուլի Կենդրոնական և Կարագյոզյան վարժարանների հրավերով)։  Նախագիծը պատշաճ կազմակերպելու նպատակով.

  1. նախագծի, ուսումնական ճամփորդության ղեկավարներ նշանակել Մարթա Ասատրյանին, Գոհար Եղոյանին, Նելլի Փիլոյանին, Տաթև Աթոյանին և Հասմիկ Մաթևոսյանին.
  2. հաստատել ճամփորդությամբ իրականացվող «Երկու պատմություն և մեկ սահման», «Նախակաղանդ Ստամբուլում» նախագծերի բովանդակություն՝ (հավելված 1).
  3. հաստատել ճամփորդության մասնակիցների ցուցակը (հավելված 2)․
  4. մասնակիցների մեկնումը՝ դեկտեմբերի 8-ին՝ 10։00,  Մայր դպրոցի բակից՝  Երևան-Ստամբուլ երթուղային ավտոբուսով, Երևան-Գյումրի-Բավրա-Ախալքալաք-Կարծախ-Էրզրում-Սիվազ-Անկարա-Ստամբուլ երթուղով, վերադարձը՝ դեկտեմբերի 16-ին՝ մինչև 14։00․
  5. սնունդը և ճանապարհածախսը՝ մասնակիցների միջոցներով, գիշերակացը՝ Ստամբուլի Կենդրոնական և Կարագյոզյան վարժարանների սովորողների տներում.
  6. Արծվիկ Մանուկյանին՝ խմբին ապահովել առաջին բուժօգնության արկղով.
  7. հրամանին անհատապես ծանոթացնել մեկնող սովորողների ծնողներին։

Կրթահամալիրի տնօրեն`   Ա. Բլեյան

հավելված 1
Ծրագիր

  • Կաղանդի պատրաստությունը պոլսահայ ընտանիքներում
  • Կաղանդյան ծեսի պարի ու երգի համատեղ ուսուցում, կինոպոեզիա
  • Կաղանդային թեմաներով բանահավաքչություն
  • Ուսումնական խոհանոց
  • Միասնական ժամերգություն
  • Միասնական պարուսուցում
  • Ֆոլկ բենդի համերգ ներկայացումը
  • Ճանաչողական զբոսանքներ Ստամբուլում՝ պտույտ Բոսֆորի նեղուցով, այցելություններ Դոլմաբահչե պալատ, Սուլթան ահմեդ, Թոփ կապ, Գալաթա աշտարակ, Մեծ շուկա, Հայկական եկեղեցիներ ( շարքը կարող է փոփոխվել)
  • Հանդիպում հայկական վարժարանների դասավանդողների հետ
  • Հանդիպում Թուրքական առաջադեմ վարժարաններից մեկում
  • Հանդիպում Ակոս խմբագրատանը

հավելված 2

Մասնակիցների ցուցակ
Ավագ դպրոց

  1. Արեգ Սերոբյան - 9-րդ դասարան
  2. Արամ Հունանյան - 9-րդ դասարան
  3. Դիանա Հովհաննիսյան - 10-րդ դասարան
  4. Աննա Ստեփանյան - 10-րդ դասարան
  5. Մանե Թոռունյան - 10-րդ դասարան
  6. Անի Մելիքյան - 10-րդ դասարան
  7. Պարույր Հակոբյան - 10-րդ դասարան
  8. Վալերա Թևատրոսյան - 10-րդ դասարան
  9. Լևոն Սահակյան - 10-րդ դասարան
  10. Տիգրան Ադամյան - 10-րդ դասարան
  11. Էրիկ Թովմասյան - 10-րդ դասարան
  12. Մարինե Ղանդիլյան - 10-րդ դասարան
  13. Գեղամ Քեշիշյան - 10-րդ դասարան
  14. Գագիկ Խուդոյան - 10-րդ դասարան
  15. Շուշան Ադամյան - 11-րդ դասարան
  16. Նարե Մամիկոնյան - 11-րդ դասարան
  17. Դավիթ Ստեփանյան - 12-րդ դասարան
  18. Գայանե Կարապետյան - 12-րդ դասարան
  19. Անդրանիկ Սարգսյան - 12-րդ դասարան
  20. Արման Թովմասյան - 12-րդ դասարան

Միջին դպրոց

  1. Հայկ Ղազարյան - 6-րդ դասարան
  2. Մարկ Հովհաննիսյան - 6-րդ դասարան
  3. Սևակ Ավետիսյան - 7-րդ դասարան
  4. Արեգ Հակոբյան - 7-րդ դասարան
  5. Դավիթ Մկրտչյան - 7-րդ դասարան
  6. Հայկ Պետրոսյան - 7-րդ դասարան
  7. Հայկ Մարգարյան - 7-րդ դասարան
  8. Գրիքոր Զատիկյան - 7-րդ դասարան
  9. Սամուել Աշեղ - 7-րդ դասարան
  10. Դավիթ Հարությունյան - 8- րդ դասարան
  11. Մամիկոն Ղազարյան - 8-րդ դասարան
  12. Հենրի Ֆիլիպ Իբհար - 8-րդ դասարան